22 kwietnia

1830 kilogramów elektrośmieci zebrano w Szkole Podstawowej nr 28 w Kielcach.

Jednodniowa zbiórka odbyła się w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”, w którym szkoła uczestniczy od kilku miesięcy.

- Największą ilość stanowiły telewizory, aż 28 sztuk, monitory komputerowe, komputery, odkurzacz oraz drobny sprzęt typu żelazka, czajniki. Jestem bardzo zaskoczona ilością przyniesionego sprzętu. Na akcję zbiórki niepotrzebnego sprzętu elektrycznego odpowiedzieli licznie okoliczni mieszkańcy osiedla KSM, nasi uczniowie i ich rodzice. Dostarczono nam niesamowite ilości wszystkiego, za co bardzo dziękuję – mówi Beata Nosek, opiekun Zielonego Patrolu numer 25. - Szkoła tego typu zbiórki organizuje od 5 lat.

Uczniowie z Zielonego Patrolu przyniesiony sprzęt segregowali i układali. (fot. Aleksander Piekarski)Uczniowie z Zielonego Patrolu przyniesiony sprzęt segregowali i układali.

Zaś sami uczestnicy Zielonego Patrolu do akcji przygotowali się kilka dni wcześniej. – Na osiedlu, sklepach, blokach rozwieszaliśmy ulotki z informacjami o zbiórce – mówi Ola Mhango. – Na każdej przerwie wychodziliśmy i liczyliśmy sprzęt, układaliśmy go, dbaliśmy, żeby się nie zniszczył. Mieszkańcy pozbywali się też starych telefonów komórkowych, które jak wiadomo zawierają mnóstwo związków chemicznych, groźnych dla środowiska. Tego typu sprzęt nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza.

Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego w Szkole Podstawowej numer 28 odbyła się w ramach Ogólnopolskiego programu edukacyjnego, którego organizatorem jest ElektroEko. – Za zebrany sprzęt, nasza szkoła otrzymała punkty, za które będzie można odebrać pomoce dydaktyczne i elementy wyposażenia sal – mówi Beata Nosek.

Echo Dnia Kieleckie, 2013.04.18 „Zebrali mnóstwo elektrośmieci” – Szkoła Podstawowa nr 28 w Kielcach bierze udział w programie moje miasto bez elektrośmieci. Uczniowie zebrali aż 1830 kg ZSEE.