Co zrobić ze zużytą świetlówką

Zgodnie z Ustawą o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym zużytych świetlówek nie można wyrzucać do śmietnika wraz z innymi odpadami, ponieważ zawierają substancje niebezpieczne: rtęć oraz luminofor.
Zużyte świetlówki można oddać w sklepie lub hurtowni przy zakupie nowych. Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć je w tej samej ilości, co zakupione, bez względu na markę.

Zużyte świetlówki można oddać w sklepach w proporcji 1:1 (stara świetlówka za nową). Natomiast w lokalnych punktach zbierania elektrośmieci zużyte świetlówki można oddać w dowolnych ilościach. Ich adresy dostępne są na stronie urzędu gminy.

Zużyte świetlówki oddaj do punktu zbierania
lub wrzuć do specjalnego pojemnika!

Jeśli nie wiesz, gdzie można znaleźć najbliższy punkt zbierania zużytych świetlówek, możesz zapytać również zarządcę Twojej nieruchomości lub administratora. Od 2010 roku ElektroEko wdraża program, który umożliwia mieszkańcom pozbycie się tego rodzaju odpadów blisko ich miejsca zamieszkania. Obecnie w Poznaniu, Łodzi i Warszawie funkcjonuje program „Masz ZUŻYTĄ ŚWIETLÓWKĘ? Wrzuć ją do pojemnika z tym znakiem!” umożliwiający zarządcom nieruchomości oraz administratorom zamawianie specjalnych pojemników na świetlówki. Już wkrótce będą one dostępne również w innych miastach w Polsce.