Z początkiem nowego roku szkolnego zmieniony zostanie sposób naliczania punktów Funduszu Oświatowego za zebrane elektrośmieci. Od 1 września 2023 r. za każdy oddany kilogram zużytego sprzętu naliczony zostanie 1 punkt Funduszu Oświatowego.


1 kg elektrośmieci = 1 punkt Funduszu Oświatowego


Co to oznacza?

 • Organizując zbiórkę elektrośmieci łatwo oszacujesz liczbę punktów, jaką powinniście otrzymać. Niemniej zawsze będzie ona wymagała formalnego potwierdzenia przez Operatora i zatwierdzenia odebranej masy w zakładzie przetwarzania. 
 • Po zatwierdzeniu odebranej masy przez operatora, punkty każdorazowo pojawią się na indywidualnym koncie uczestnika.

Jakie korzyści niesie za sobą nowy system?

 1. Zmiana systemu rozliczeniowego to więcej punktów Funduszu Oświatowego na koncie placówki za odebrane elektrośmieci. Według nowego przelicznika, za pralkę ważącą np. 70 kg, uczestnik otrzyma 70 punktów, wcześniej otrzymałby jeden kupon zielony o wartości 25 punktów.
 2. Zmiana systemu rozliczeniowego to krótszy czas oczekiwania na przypisanie punktów do konta uczestnika. Wystarczy, ze operator odbierający sprzęt zaakceptuje odebraną masę, a punkty automatycznie pojawią się na koncie uczestnika programu.

Chcesz aktywnie korzystać z Funduszu Oświatowego i wyposażać placówkę w wymarzone pomoce edukacyjne, na które brakuje budżetu?

Zaplanuj i przeprowadź zbiórkę elektrośmieci:

 • Przed planowaną zbiórką zamów bezpłatny pakiet materiałów do promocji zbiórki wśród dzieci i ich rodziców.
 • Po zbiórce policz zgromadzone elektrośmieci, w tym celu skorzystaj z formularza „Zlecenie odbioru elektrośmieci”.
 • Zamów bezpłatny odbiór elektrośmieci.

Jak zamówić odbiór elektrośmieci z placówki?

 • Zaloguj się do swojego profilu na stronie programu moje-miasto-bez-elektrośmieci.pl
 • Wybierz „Zamów odbiór elektrośmieci” i wypełnij Formularz zamówienia odbioru elektrośmieci.
 • Na adres e-mail podany w Formularzu zamówienia odbioru elektrośmieci otrzymasz potwierdzenie rejestracji.
 • W przeciągu 2 dni operator skontaktuje się z w celu wyznaczenia terminu odbioru.

Promocja zbiórek elektrośmieci

Dobra promocja to podstawa udanej zbiórki elektrośmieci. Poinformuj nie tylko rodziców dzieci uczących się w placówce, ale także wyjdź z informacją szerzej. Rozwieś plakaty informujące o zbiórce, zostaw ulotki w okolicznych sklepach, wywieś baner informujący o zbiórce na szkolnym ogrodzeniu.

Każda placówka, która wyznaczy termin zbiórki elektrośmieci, ma możliwość otrzymania bezpłatnego pakietu do jej promocji. W skład pakietu wchodzą, m.in.:

 • plakaty promujące zbiórkę elektrośmieci
 • plakaty promujące zbiórkę baterii
 • ulotki informacyjne
 • baner na ogrodzenie w formacie 80 x 100 cm (1 sztuka na uczestnika)

Nagrody dla dzieci zaangażowanych w zbiórki:

 • plany lekcji dla uczniów
 • miarki wzrostu dla przedszkolaków

Zbieraj przez cały rok szkolny

Zbieraj nie tylko cyklicznie! Drobne elektrośmieci możesz zbierać przez cały rok szkolny. Jak to zrobić? Dzięki kartonowym pojemnikom, które wyślemy do Waszej placówki bezpłatnie. Duże elektrośmieci zbierajcie podczas zbiórek elektrośmieci, małe do wypełnienia pojemnika. Odbiór małych elektrośmieci połączcie z odbiorem sprzętów zebranych podczas zbiórki lub po osiągnięciu minimum logistycznego 250 kg (w przypadku Warszawy – 50 kg).

Placówki oświatowe mogą zamawiać bezpłatnie:

 • pojemniki kartonowe dla małe elektrośmieci
 • pojemniki kartonowe na baterie

Ilość kartonowych pojemników jest ograniczona

Szkoły średnie, tak jak przedszkola i szkoły podstawowe, w zamian za zebrane elektrośmieci mogą za pośrednictwem „Katalogu pomocy oświatowych” wyposażyć swoje sale lekcyjne w bezpłatny, nowoczesny sprzęt elektroniczny oraz pomoce edukacyjne.

E-katalog został rozbudowany o dodatkową kategorię „SZKOŁY ŚREDNIE”. Nowe pomoce edukacyjne mogą zamawiać także Koordynatorzy szkół podstawowych, jeśli uznają, że dana pomoc będzie przydatna na ich poziomie nauczania.


Oferta specjalna

Posiadasz punkty Funduszu Oświatowego, ale w katalogu nie odnajdujesz wymarzonej pomocy dydaktycznej? A może chcesz zamówić projektor o innych parametrach niż ten, który proponujemy? Masz taką możliwość!

Złóż zamówienie specjalne wysyłając wiadomość na adres e-mail: szkola@mmbe.pl lub przedszkole@mmbe.pl.

Organizujecie zbiórkę elektrośmieci w swojej placówce? Mamy dla Was wyjątkową propozycję! Pierwsze 100 placówek, które w roku szkolnym 2020/2021 zorganizują zbiórkę z zachowaniem minimum logistycznego, otrzyma po 30 ekologicznych worków na buty dla najaktywniejszych uczniów. Worek ekologiczny na buty – praktyczny i edukacyjny.