Program „Moje miasto bez elektrośmieci” w pierwszym roku istnienia koncentrował się na działaniach lokalnych i miał charakter konkursu edukacyjnego. Sukces „Dnia Otwartego” zainspirował Organizatorów do rozwoju i rozszerzania zasięgu projektu o nowe miasta. Budowana baza operatorów pozwoliła obsługiwać zbiórki elektrośmieci na większym obszarze i tak, od roku 2013, możliwy jest odbiór elektrośmieci bezpośrednio z placówek. Kolejne lata obfitowały w coraz to większe poziomy zbierania zużytego sprzętu. Od 2018 roku nową inicjatywą promowaną przez program jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Wydarzenie to zostało opracowane przez WEEE Forum przy wsparciu 112 organizacji non-profit z ponad 48 różnych krajów z całego świata. W Polsce oficjalnym organizatorem jest ElektroEko, a placówki realizujące program włączają się w jego promocje. W roku 2019 najaktywniejsze placówki z Warszawy i Tomaszowa Mazowieckiego miały możliwość uczestniczenia w Warsztatach edukacyjnych. Przeprowadzono łącznie 10 warsztatów. W planach na następny rok było 20 kolejnych, niestety pandemia uniemożliwiła ich realizację. Rok 2020 to rok, który zapadnie w pamięci nas wszystkich z uwagi na trwającą epidemię koronawirusa. Placówki zmuszone były realizować zajęcia w ciągle zmieniających się formach: pracy w systemie hybrydowym lub całkowicie zdalnym. Mimo trudnych warunków, zdały ten egzamin. Jak się okazało, nie zrezygnowały także z realizacji naszego programu. Chętnie korzystały z narzędzi on-line i wciąż organizowały zbiórki elektrośmieci. Są szkoły, które w ubiegłym roku pobiły swoje rekordy w ilości zebranego sprzętu.
„Moje miasto bez elektrośmieci” w liczbach
Zaangażowanie placówek w realizację programu przekłada się na konkretne liczby, które sumują się w spektakularne wyniki. Zobaczcie sami, jaką ilość dzieci objęliśmy edukacją oraz ile elektrośmieci udało nam się wspólnie zebrać.
Rekord ilości zebranych elektrośmieci (w kg)
Jednym z liderów w programie jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Gołdapi, wielokrotnie nagradzana w konkursach realizowanych w ramach projektu. Szkoła ta przez 8 lat realizacji naszego programu zorganizowała 39 zbiórek elektrośmieci o łącznej masie 139 610 kg. To masa odpowiadająca przeciętnej wadze 25 dorosłych słoni afrykańskich. Uwierzycie?! Gratulujemy koordynatorce - Pani Alinie Oleszczuk - imponujących wyników. Jest Pani mistrzynią w edukowaniu i zachęcaniu lokalnej gołdapskiej społeczności do efektywnego działania.
Największa zbiórka elektrośmieci (w kg)
Rekord największej zebranej masy podczas jednej zbiórki należy do Szkoły Podstawowej w Hejdyku. Placówka zebrała 14 127 kg elektrośmieci podczas jednej szkolnej zbiórki (w roku 2017). Tego rekordu od 4 lat nie pobiła żadna placówka. Koordynator - Pani Małgorzata Ruszczyk - to kolejny przykład godny naśladowania.
Miasto z największym poziomem zbierania (w kg)
Jednym z liderów w zbieraniu jest województwo łódzkie, gdzie zebrano 640 993 kg elektrośmieci, z czego w samym Tomaszowie Mazowieckim aż 456 465 kg. Średnia zbiórka elektrośmieci w tym mieście wynosi 2600 kg.